Välkommen på digitalt öppet hus
Välkommen på digitalt öppet hus
Den 9 december höll Yrgo ett digitalt öppet hus. Missade du det så kan du kolla på det här i efterhand.
Under öppet hus sände vi intervjuer med lärare, utbildningsledare, branschrepresentanter och studerande. Du kan välja om du vill se hela eventet eller vissa utvalda programpunkter.
Du hittar programmet och eventet här på yrgo.se.
Program
Kl 17.00: Om Yrgo, yrkeshögskolan (YH) och vårt samarbete med arbetslivet
Vad innebär det att läsa en utbildning inom yrkeshögskolan och hur fungerar vårt samarbete med arbetslivet?
Kl 17.15: Om ansökan och antagning
Hur ansöker du till våra utbildningar, vilka förkunskaper behöver du ha och hur går antagningsprocessen till?
Kl 17.20: Vård och omsorg
Vilket utbud har vi inom vård och omsorg? Hur ser behovet ut på arbetsmarknaden? Hur är det att läsa en utbildning på Yrgo?
Kl 17.30: Restaurang och bageri
Vilket utbud har vi inom restaurang och bageri? Hur ser arbetsmarknaden ut? Hur är det att läsa en utbildning på Yrgo?
Kl 17.40: Hotell och turism
Vilket utbud har vi inom hotell och turism? Hur ser arbetsmarknaden ut? Hur är det att läsa en utbildning på Yrgo?
Kl 17.50: Samhällsbyggnad
Vilket utbud har vi inom samhällsbyggnad? Hur ser arbetsmarknaden ut? Hur är det att läsa en utbildning på Yrgo?
Kl 18.00: Samtal med studerande på Yrgo
Lyssna på några av våra studerande som berättar om hur det är att läsa en utbildning hos oss.
Kl 18.25: Teknik och programmering
Vilket utbud har vi inom teknik och programmering? Hur ser arbetsmarknaden ut? Hur är det att läsa en utbildning på Yrgo?
Kl 18.35: Media och design
Vilket utbud har vi inom media och design? Hur ser arbetsmarknaden ut? Hur är det att läsa en utbildning på Yrgo?
Kl 18.45: Pedagogik
Vilket utbud har vi inom pedagogik? Hur ser behovet på arbetsmarknaden ut? Hur är det att läsa en utbildning på Yrgo?
Kl 18.55: Ekonomi och administration
Vilket utbud har vi inom ekonomi och administration? Hur ser arbetsmarknaden ut? Hur är det att läsa en utbildning på Yrgo?
Kl 19.05: Logistik och transport
Vilket utbud har vi inom logistik och transport? Hur ser arbetsmarknaden ut? Hur är det att läsa en utbildning på Yrgo?
Kl 19.15: Samtal med tidigare studerande
Lyssna på några av våra tidigare studerande som berättar om hur det var att läsa en utbildning hos oss och hur det gick sedan.